Szolnok védelemre szoruló természeti értékei 2. - A Scheftsik-rét

 

Szolnok védelemre szoruló természeti értékei:

A Scheftsik-rét Szolnok különösen szép és élőlényekben gazdag része, amely elhelyezkedéséből adódóan szinte bent van még a városban. Mégis olyan állatfajok találhatók meg e kis területen, amely csak a háborítatlan természeti környezetre jellemző. A terület Szolnok keleti részén helyezkedik el, a Tisza jobb partján.
Érintetlenségét annak köszönheti, hogy mélyen fekszik és a Tisza hullámterében terül el. Így a nagyobb tavaszi áradások rendre elborítják területét vízzel, mely csak a nagy nyári forróság alkalmával tűnik el teljesen. Nyárra minden zöldbe borul, a rét sással, tündérrózsával lesz teli, mely a napsütés hatására csodálatos pompával teríti be a vízfelületet.

Az ár levonultával a gázlómadarak remek területre találnak itt.
A rétet övező galériaerdő hatalmas öreg nyárfáinak ágai remek tollászkodó helyet biztosítanak a madaraknak, az alattuk elterelő vízfelület bővelkedik halban, így biztosítva a táplálkozó helyet. A rét kimagasló bokor szigetei, nádasai pedig remek búvóhelyet jelentenek, akár fészkelési helyül is szolgálhatnának, ha a hely zavartalanságát természetvédelmi terület szabályai oltalmaznák és megoldott lenne a vízfelületének szintentartása.
Bár a nagy forgalmú Szolnok-Debrecen vasútvonal a rétet szegélyező erdősáv mellet halad, az itt megpihenő, vadászó madarakat látszólag nem zavarja.



A 2006-os évben a terület nem száradt ki, a nagy tavaszi áradásnak és a csapadékos időjárásnak köszönhetően júliusban és augusztusban igen nagy számban tartózkodtak itt vizi madarak.







A 2007-es nagy szárazság sajnos nem kímélte ezt a területet sem. A nagy kócsag csapatok elmaradtak, szürke és vörös gémek mellet, kanalas gémek látogatták inkább a területet.
Június közepére a vízfelület nagyrésze megszűnt. A halbőségre nem csak a madarak figyeltek fel, a maradék vízfelületet orvhalászok rendre letapogatták, majd hátrahagyták eszközeiket, így a madarak nagy csapatai is kerülték a területet.

A környékbeli lakosság a réthez közeli, de ugyancsak a hullámtéren elhelyezkedő fiatal tölgyfa erdőt már nagyon megritkította, viszont a derékban elfűrészelt facsonkok remek vadászó-pihenő helyet teremtettek a vörös gémek számára. A területtől északra a vasútvonal töltésének túloldalán már a Közép Tiszai Tájvédelmi Körzet kezdődik. Igazán megérdemelné ez a rész is az természetvédelmi oltalmat.





Előforduló védett vizinövények a területen:
Kora nyáron a vízpart szélén Mocsári nőszirom, nyár derekára a vízfelületet pedig számtalan Fehér tündérrózsa (Nymphaea alba) borítja.










Az előforduló védett gázlómadarak:





Figyelni kellene Szolnok megmaradt zöld helyeire és megőrizni, védeni kellene őket! Oly kevés sajnos a Természetvédelmi Terület a térségben. Védelmet érdemelne ez a hely is Szolnokon.


további képek a területről



Kis életkép a madarakról (2006):


    2008. Siklós Viktor